TJ Sokol Velké Meziříčí
K Novému světu 2132/9, Velké Meziříčí, 594 01
Registrační číslo oddílu 2J439
IČ: 48894591
DIČ: CZ48894591
hazenavm@email.cz

HÁZENÁ VELKÉ MEZIŘÍČÍ

Před začátkem letních prázdnin jsme naši pouť historií velkomeziříčské házené ukončili na začátku šedesátých let. Došlo k znovu obnovení družstva žen a také se pracovalo na zvelebování hřiště v Rudolfově parku. Nyní se posuneme o čtyři roky dále, kdy se naši hráči a hráčky loučili s českou házenou a přivítali handball, neboli házenou o sedmi hráčích. Jdeme na to…

Soutěžní ročník 1963–1964 se do historie velkomeziříčské házené zapsal hodně tučně! První událostí, kterou změny v klubu odstartovala, byl přesun mezi tělovýchovnými jednotami. Od roku 1952 se házená hrála pod TJ Spartak Velké Meziříčí. Ovšem nyní se házená na soutěžní scéně představovala pod hlavičkou TJ MOTORPAL VELKÉ MEZIŘÍČÍ. Hlavním popudem vzniku této jednoty byla tehdejší výzva vedení politické strany o zakládání tělovýchovných jednot při místních závodech. A tak i v našem městě vznikla jednota při tomto velkém závodě. 

Je třeba říci, že se stále pracovalo velice aktivně. Nejen na budování jednotlivých družstev, vždyť jsme jich měli šest! A to muže, ženy, dorostence, dorostenky, ale také žáky a žákyně. Všechny týmy hrály v krajském přeboru. Také se stále pracovalo na „zkrášlování“ Rudolfova parku. Byl například opraven plot a postaven nový na staré silnici. A opět se na tom vehementně podíleli členové oddílu. 

Další změnu, přineslo babí léto 1964. Handball, dnes známý jako házená o sedmi hráčích se v České republice hrál od roku 1942. Během dalších let se postupně rozšiřoval mezi další a další oddíly. Bylo tedy otázkou času, kdy se tento sport dostane i na Rudolfův park. Pro hráče bylo najednou třeba zvykat si na jiné rozměry hřiště, velikost branky jiného systému organizace hry.

S novou hrou byla všechna naše družstva zařazena do krajských soutěží. Pro představu se naši muži hned v první sezóně umístili na čtvrtém místo a jejich soupeři byli Baník Oslavany, Dukla Jihlava, Oblekovice, Slavoj Ivančice, TJ Znojmo a Valtice. Poněkud široký pojem okresu… Dorostencům vyšel vstup ještě lépe, a dokonce skončili druzí. 

Na našem hřišti u řeky Oslavy byl uspořádán po šesti letech XI. ročník Memoriálu Karla Pánka a muži se předvedli při první mezinárodním utkání s jugoslávským ligovým celkem Vajlevo. Utkání bylo hráno před rekordní návštěvou a mělo všestranný úspěch!

Další soutěžní ročníky šedesátých let přinášeli radost hráčům i funkcionářům. Dorostencům se povedlo z okresu postoupit do divize. Dokonce v roce 1970 Horáckou oblast vyhráli a mohli postoupit do dorostenecké ligy, ale hlavně z technických důvodů se postupu vzdali a zůstali dále v divizi…

O tom, jak se oslavilo 50 let velkomeziříčské házené a jaký obrovský úspěch dorostenek přinesl konec 70. let si budete moci zase příště. 

A pokud vás zajímá, jak vypadá házená o sedmi hráčích, tak stačí téměř jakoukoli sobotu vyrazit na Sportovní halu „Za Světlou“, kde o jednotlivá utkání není nouze. Vždyť v tomto ročníku máme plně obsazeny všechny věkové kategorie holek i kluků. A není právě to, o co naši předchůdci celých 100 let usilovali? My si myslíme, že ano, a proto se snažíme házenou neustále pozvedávat a dělat ji hezkou a také, aby ona dělala všechny okolo sebe šťastnější a spokojenější!

 

m_druzstvo_dorostenek_1964_foto_zdroj_hazena_velke_mezirici

Obr.1: Družstvo dorostenek 1964 

 

m_prace_na_odvodneni_hriste_foto_zdroj_hazena_velke_mezirici

Obr.2: Práce na odvodnění hřiště 

 

m_mezinarodni_utkani_tj_motorpal_velke_mezirici_valjevo_foto_zdro_p18733

Obr.3: Mezinarodni utkani TJ Motorpal Velke Mezirici Valjevo

 

m_momentka_z_mezinarodniho_utkani_tj_motorpal_velke_mezirici_valj_p52543

Obr.4: Momentka z mezinarodniho utkani TJ Motorpal Velke Mezirici Valjevo