Je to již u našich chlapeckých týmů tradice, že vždy v polovině června odjíždějí na třídenní turnaj do Polanky nad Odrou, kde se účastní házenkářského turnaje Polanka Cup. Ten letošní, již 30. ročník měl pro naše mladší dorostence zlatou tečku! Ve své kategorii neprohráli ani jedno utkání a v napínavém finále si došli pro první místo.

Ve dnech 10. a 11. května 2022 proběhla v házenkářské hale TJ Sokol Velké Meziříčí finálová kola Velkomeziříčské a Měřínské školní ligy miniházené a úspěšně tak zakončila ročník 2021/2022.

Turnaje Školní ligy miniházené jsou určené malým házenkářům - žákům 1. až 5. tříd základních škol. S házenou v podobě miniházené se žáci seznamují v kroužcích ve školách a pravidelně se tak mohou měřit jak se svými spoluhráči, tak s týmy jiných základních škol. Klub TJ Sokol Velké Meziříčí je patronem Velkomeziříčské a Měřínské školní ligy. Spoluorganizátorem je SVČ DÓZA Velké Meziříčí. Všichni žáci, kteří se účastní školních lig, se seznamují se základy házené a mají pak možnost se házené dále věnovat právě v házenkářském klubu. Do projektu jsou zapojeny velkomeziříčské školy ZŠ Oslavická, ZŠ Sokolovská a ZŠ Školní, z okolí pak ZŠ Měřín a ZŠ Hany Benešové Bory.
Celé úterní dopoledne, 10. května, se týmovou hrou a radostí z pohybu bavilo celkem 82 dětí z 1.-3. tříd ZŠ. Tato mladší kategorie vytvořila celkem 11 družstev. Druhý den, 11. května, běhalo po hřišti 58 žáků a žákyň ze 4. a 5. tříd ZŠ rozdělených do 9 týmů (starší kategorie).
Malí sportovci si nejen změřili své síly v samotných utkáních, ale vyzkoušeli si také doplňkové disciplíny v překážkové dráze, v měření rychlosti střely a v dovednostní disciplíně spojené s driblinkem. Utkání se hrála bez počítání skóre – pro radost a nadšení z pohybu. Za předvedené výkony a snahu po celý školní rok právem všechny děti obdržely ceny a medaile z rukou Ing. Ladislava Šidla (předsedy TJ Sokol Velké Meziříčí) a Miloše Jandy (krajského manažera Kraje Vysočina ČSH).
Nemalou měrou se na organizaci turnajů po celý ročník ligy podíleli žáci a žákyně 2. stupně ZŠ, kteří se ujali funkcí rozhodčích, zapisovatelů, časoměřičů či trenérů jednotlivých týmů. Velké uznání a poděkování za vedení kroužku miniházené si zaslouží školní trenéři Vlaďka Kaštanová (ZŠ Oslavická), Ludmila Kališová (ZŠ Sokolovská), Mgr. Petr Blažek (ZŠ Školní), Mgr. Dagmar Křížová (ZŠ Bory) a Mgr. Pavol Živčic (ZŠ Měřín). Díky také paní Báře Raždíkové za spolupráci a vždy otevřený bufet s občerstvením.
Ceny pro malé házenkáře a házenkářky poskytla firma POEX Velké Meziříčí – velmi děkujeme.
Věřím, že se Velkomeziříčská a Měřínská školní liga miniházené bude i  nadále, v nadcházejícím ročníku 2022/2023, tak moc těšit z upřímné radosti a herního nadšení malých sportovců jako doposud.

J. Živčicová
(foto: Josef Kašpar)